Przejdź do treści Przejdź do dolnej stopki strony

Jak uniknąć impulsywego kupowania?

Co dzieje się z większością ludzi, gdy idą na zakupy lub szukają jakiegoś produktu w internecie? 4 pytania, które powinieneś sobie zadać zanim coś kupisz, to Twoja pierwsza bariera przed kupowaniem pod wpływem impulsu, ale nie jedyna.

Istnieją inne strategie unikania konsumpcjonizmu i kupowania “lepszych”. Te są najbardziej przydatne.

Zasada 7 dni

Kiedykolwiek chcesz kupić coś, co wydaje ci się potrzebne, nie kupuj tego od razu . Zostaw go tam, gdzie jest i pozwól, by minął tydzień. Jeśli po tym czasie i przemyśleniach nadal wydaje się, że to dobry zakup, to śmiało można go kupić.

Psycholog Kelly McGonigal wyjaśnia w swojej książce “The Willpower Instinct”, jak umożliwienie upływu czasu między impulsem do zakupu a podjęciem decyzji o zakupie pomaga stłumić bodziec zakupowy i połączenie, jakie nasz umysł tworzy z obiektem pożądania.

Autor mówi o tym, jak pozwolenie na upływ 10 minut między zobaczeniem tego, co chcesz, a podjęciem ostatecznej decyzji pomaga przełamać oś czasu kupowania i aktywuje bardziej racjonalną część mózgu.

Dzięki zasadzie 7 dni będziesz miał czas na zastanowienie się, czy naprawdę potrzebujesz danego przedmiotu , a nawet na porównanie cen i poszukanie alternatywnych rozwiązań przy zerowym koszcie. Dzięki temu dostosujesz swoją konsumpcję do zainteresowań i będziesz konsumować bardziej świadomie.

Metoda listy życzeń

Formuła ta jest bardziej zorientowana na zachcianki s, te wydatki, które w oczywisty sposób nie są konieczne i jest bardzo przydatna w przypadku zakupów internetowych. Warto unikać zjawiska zwanego uzależnieniem od zakupów jednym kliknięciem, które dotyka już 20% Hiszpanów.

Metoda listy życzeń polega na pozostawieniu danego przedmiotu na liście życzeń , z którą współpracuje większość internetowych platform sprzedażowych i odczekaniu co najmniej 30 dni, aby go stamtąd usunąć. Jeśli obawiasz się, że o nim zapomnisz (znak, że nie powinieneś go kupować), możesz ustawić alarm, który powiadomi Cię po tym czasie i wtedy podejmij decyzję.

Staraj się zawsze płacić gotówką i nie noś przy sobie karty

Wydajemy mniej, gdy płacimy gotówką . Fizyczny kontakt z pieniędzmi sprawia, że mamy większą świadomość ich realnej wartości, a im większy banknot, tym więcej będzie Cię kosztował wydatek.

Zawsze płacenie gotówką będzie stanowić barierę dla niektórych zakupów i jeśli nie masz karty, powstrzyma Cię przed wydaniem więcej niż zamierzałeś. Jako przykład, wyobraź sobie, że idziesz do supermarketu, aby zrobić swoje cotygodniowe zakupy, dochodzisz do kasy i widzisz, że jest to 150 usd. Z kartą zapłaciłbyś bez zastanowienia. Teraz wyobraź sobie, że masz te pieniądze w banknotach 20 lub 10 usd. Twój umysł będzie miał trudniejszy czas na pozbycie się ich.

Po prostu zachowaj kartę kredytową na duże zakupy.

Oszczędzaj, aby kupić, jeśli nie było to w twoim budżecie

Czy myślałeś już o zakupie i czy mieścił się on w Twoim budżecie? Jeśli nie, Zapomnij o tym, co miałeś zamiar kupić w pierwszej kolejności i oszczędzaj, aby to zdobyć.

Oszczędzanie na zakup tego przedmiotu, który widziałeś pozwoli uniknąć błędów takich jak korzystanie z karty kredytowej lub wpadnięcie w pułapkę finansowania 0% .

Sztuczka myślenia w godzinach pracy

Znasz cenę tego, co kupujesz, bo to widzisz, ale nie zawsze masz jasność, ile to naprawdę kosztuje. Jednym ze sposobów na jasność jest zastosowanie przez metody obliczania ceny w roboczogodzinach. Robienie tego pomoże ci wyraźniej określić, ile naprawdę wart jest twój czas i uwzględnić mały element bólu w tych impulsowych zakupach.

Wiedząc, że będziesz musiał pracować kilka godzin, aby kupić tę grę wideo lub kurtkę, sprawi, że pomyślisz dwa razy.

Podobne tematy

Zostaw komentarz