Przejdź do treści Przejdź do dolnej stopki strony

Zapach stęchlizny: jak łatwo usunąć go z ubrań

Być może przez sporo lat niestrudzenie zmagałeś się z czymś tak niekomfortowym i nieestetycznym jak zapach stęchlizny , i to nie tylko wewnątrz pomieszczeń czy na samych meblach, ale na Twoich ubraniach. Ten nieprzyjemny i charakterystyczny zapach jest bardziej powszechny w ubraniach przechowywanych sezonowo, zwykle z roku na rok, dlatego często zdarza się, że przy próbie ponownego założenia zimowych ubrań, niektóre płaszcze i ubrania kończą pachnąc stęchlizną. I nie musi się on pojawiać tylko na ubraniach vintage lub starych, wystarczy kilka miesięcy, aby wilgoć się nagromadziła i aby nowsze ubrania również zostały zaimpregnowane tym zapachem. Jeśli już się pojawi, co zrobić, aby szybko i łatwo go usunąć? Oto kilka prostych wskazówek, które mogą Ci pomóc.

To normalne, że kiedy ubierasz się rano, chcesz czuć się świeżo i czysto, zwłaszcza jeśli zawsze masz tendencję do brania prysznica przed wyjściem. Niestety, zauważasz jednak, że ubrania, które wybrałeś, pachną nieco stęchlizną, co może sprawić, że poczujesz, że to, co masz na sobie, jest brudne, choć tak nie jest, bo najprawdopodobniej jest to idealnie czysty element garderoby.

To, bez wątpienia, może być bardzo frustrujące. Na szczęście istnieje kilka sposobów, aby pomóc swoim ubraniom faktycznie pachnieć czysto i świeżo, starając się jak najbardziej utrzymać ten niewygodny wilgotny zapach z dala.

Jakie są powody, dla których Twoje ubrania mogą pachnieć stęchlizną?

Prawda jest taka, że w rzeczywistości istnieje kilka powodów, dla których ubrania mogą skończyć pachnące stęchlizną . Zasadniczo dzieje się to, gdy istnieje nadmiar wilgoci, która kończy się uwięzieniem w materiale lub tkaninie i nie może się z niego wydostać. Więc kończy się to tym, że twoje ubrania pachną stęchlizną. Jakie są więc przyczyny? Oto kilka powodów, dla których ubrania mogą nie pachnieć tak świeżo:

  • Pozostawienie mokrych ubrań w pralce, nie pozwala tkaninie odpowiednio “oddychać”.
  • Pozostawienie mokrej lub wilgotnej odzieży w suszarce bębnowej.
  • Przechowywanie ubrań w zamkniętych pomieszczeniach (najczęstsza przyczyna), zwłaszcza w szufladach lub szafach, gdy są jeszcze wilgotne.
  • Wilgoć w otoczeniu, która może pojawić się również we wnętrzu mebli. Zdarza się również, gdy niektóre elementy garderoby są przechowywane na podstawie łóżka i nie są wietrzone od czasu do czasu.
  • Używanie pralki, która już ma nieprzyjemny zapach, co może skończyć się tym, że ubrania będą pachniały znacznie mniej świeżo i/lub czysto.

Dobrą wiadomością, to prawda, jest to, że wszystkie te przyczyny stęchłych pachnących ubrań można łatwo zapobiec, lub w skrócie, są znacznie łatwiejsze do naprawienia niż mogłoby się wydawać.

Jak pozbyć się ubrań pachnących stęchlizną

  • Pralka. Koniecznie zadbaj o to, by Twoja pralka była idealnie czysta. Dobrym sposobem na sprawdzenie, czy “sprawcą” zapachu stęchlizny jest pralka, jest powąchanie ubrań zaraz po wyjściu z prania. Jeśli ubrania po praniu pachną stęchlizną, przydatnym pomysłem jest wyczyszczenie pralki za pomocą pustego cyklu z gorącą wodą (z użyciem środka piorącego lub wybielacza). Warto też trzymać otwartą pokrywę pomiędzy praniami , aby wilgoć mogła się wydostać, a wnętrze pralki odpowiednio wyschnąć. Jeśli instrukcja czyszczenia producenta na to pozwala, upierz ubrania w gorącej wodzie, aby spróbować usunąć jak najwięcej zapachów.
  • Na ubraniach. Możesz zdecydować się na dodanie filiżanki octu lub sody oczyszczonej podczas procesu prania. Pomoże Ci to pozytywnie w walce z nieprzyjemnymi zapachami.
  • Linia ubrań. Zamiast tumble dryer, pożytecznie opcja jest próbować używać odzieżowego line suszyć twój odziewa outside w świeżym powietrzu, który pomaga one pachnieć dużo świeżej.
  • W szafie. Najlepiej odłożyć na bok wszelkie ubrania, które nie zostały wyprane prawidłowo lub są wilgotne, i spróbować umyć je ponownie z dużą ilością gorącej wody, octu lub sody oczyszczonej. W międzyczasie dokładnie wyczyść szafę od góry do dołu. Doskonałym wyborem może być biały ocet – idealnie? Spróbuj zmieszać pół kubka ciepłej, gorącej wody z białym octem i wytrzyj nim półki i ściany szafy.

Z drugiej strony, najlepszym sposobem na zapobieganie powrotowi wilgotnych zapachów do ubrań jest ich odpowiednie pranie i suszenie. Innymi słowy, nie odkładaj ich, dopóki nie będą całkowicie suche. A po wszystkim, zwłaszcza jeśli w domu jest nadmiar wilgoci, postaraj się przewietrzyć szafy lub te meble, w których przechowywaliśmy ubrania, których raczej nie nosimy tak często (takie jak np. podstawa łóżka).

Podobne tematy

Zostaw komentarz