Przejdź do treści Przejdź do dolnej stopki strony

Minimalizm jest modny, zwłaszcza w szafie

Otwarte, przestronne przestrzenie z odpowiednią ilością mebli i prawie żadnymi dodatkami czy elementami dekoracyjnymi. Brzmi znajomo? Minimalizm jest w modzie i to nie tylko w dziedzinie dekoracji. Coraz więcej osób decyduje się na minimalistyczny styl życia. Chcesz wiedzieć, czy jest on dla Ciebie?

Czym jest minimalizm

Po poprzednim przykładzie łatwo pomyśleć, że minimalizm oznacza rezygnację ze wszystkiego , życie z byle czym, a nawet stanie się swoistym pustelnikiem. Nic bardziej mylnego. Posiadanie postawy minimalistycznej to coś więcej niż życie z tym, czego potrzebujesz . Tak naprawdę lepszą definicją minimalizmu byłoby życie z tym, na czym naprawdę Ci zależy, czego używasz i potrzebujesz.

Sam termin “minimalista” oferuje wiele wskazówek dotyczących tego, co oznacza postawa minimalistyczna: ograniczenie liczby posiadanych rzeczy. Gromadzenie rzeczy nie służy niczemu poza zajmowaniem miejsca i zabieraniem czasu i wolności . Może nigdy nie myślisz o tym, ale mając dom pełen rzeczy będzie tracić dużo czasu na czyszczenie, porządkowanie i utrzymanie tych rzeczy, plus czas, który zajmie ci znalezienie go, gdy go potrzebujesz. Zanim się obejrzysz, możesz skończyć jak Diderot, niewolnik swoich przedmiotów.

Minimalizm jest rozwiązaniem tego syndromu Diogenesa , który wszyscy w mniejszym lub większym stopniu nosimy w sobie. Zanim zaczniesz ciągle gromadzić, zatrzymaj się i pomyśl: czy naprawdę tego potrzebuję, co mi daje posiadanie tego przedmiotu w domu? Zacznij od tego, a łatwo, że Twoje własne odpowiedzi Cię zaskoczą. SP2

Dobry budżet może pomóc Ci stać się bardziej minimalistycznym w Twoich finansach i w Twoim życiu. Pomoże Ci to uniknąć kompulsywnego kupowania rzeczy, które później będą zbierać kurz w Twoim domu.

Jak zacząć swoje minimalistyczne życie

Jeśli kiedykolwiek w życiu się przeprowadzałeś, to już wiesz od czego zacząć, aby prowadzić minimalistyczne życie. Przeprowadzka to czas, który wiele osób wykorzystuje jako punkt zwrotny do pozbycia się rzeczy. Powodem jest to, że wszystko, co chcesz zabrać ze sobą do nowego domu, będzie wymagało wysiłku. Po pierwsze dlatego, że trzeba go przenieść (więcej pudeł do spakowania), a po drugie dlatego, że trzeba znaleźć dla niego miejsce (więcej pudeł do rozpakowania i więcej pracy, aby zobaczyć, gdzie go umieścić).

Szybkim rozwiązaniem jest pozbycie się rzeczy nieważnych, rzeczy, które trzymałeś z inercji, ale które tak naprawdę nie są dla ciebie ważne. Minimalistyczne życie jest bardzo podobne. Główna różnica polega na tym, że zamiast robić to raz na kilka lat, będziesz musiał robić to stale.

Oto trzy kroki do rozpoczęcia minimalistycznego życia :

  • Zatrzymaj się i pomyśl o swojej relacji z rzeczami i o tym, co jest dla ciebie naprawdę ważne . Zanim podejmiesz działania, poświęć chwilę na przemyślenie swoich rzeczy. Pomyśl o tym, co masz na widoku, ale także o tym, co znajduje się w pudełkach w schowku, na górze szafek lub w szufladach, których nie otwierałeś od miesięcy. Pomyśl, co by się stało, gdyby tych rzeczy już nie było i jakie konkretne korzyści miałbyś, np. dużo więcej przestrzeni.
  • Rozpocznij poszukiwanie skarbu. Wyznacz sobie przynajmniej jeden dzień, aby ruszyć z miejsca i wprowadzić zmiany w swoim życiu i domu. Szukaj i grzeb w tych rzeczach, o których pomyślałeś w pierwszym kroku. Jeśli wolisz, możesz wykonać to ćwiczenie według pomieszczeń w domu, choć jest ono bardziej skuteczne, gdy stosuje się je “wszystkie naraz”.
  • Puść swoje rzeczy i zacznij minimalistyczne życie. Kiedy już zlokalizujesz te rzeczy, których nie używasz od miesięcy i które po prostu zajmują miejsce, pozwól im odejść. Możesz je wyrzucić, oddać lub sprzedać – to zależy od Ciebie. Ważne jest to, że nie zostają z tobą. W tym sensie, jeśli myślisz o sprzedaży, ustal termin, ponieważ w przeciwnym razie będziesz tylko odkładać problem na później.

Innymi słowy, określ, co jest dla ciebie ważne w życiu, a resztę odpuść. To jest to, co w finansach nazywa się świadomą konsumpcją.

7 wskazówek jak prowadzić minimalistyczne życie

Wykonanie pierwszego kroku w kierunku minimalistycznego życia jest najłatwiejsze. W końcu wszyscy mamy rzeczy, z których pozbyciem się nie mielibyśmy większych problemów lub o których wiemy, że nie chcemy ich w domu. Najtrudniej jest wyjść poza to i utrzymać styl życia zgodny z tymi wzorcami.

Te wskazówki pomogą Ci wcielić minimalizm w życie codzienne.

Pożegnaj się z tym, czego nie potrzebujesz, dzięki dwóm prostym pytaniom

Decydowanie o tym, co jest przydatne, a co nie, jest dla większości ludzi problemem ze względu na emocjonalne przywiązanie lub poczucie, że w pewnym momencie życia będą mogli użyć tego przedmiotu. Istnieją dwa pytania, które ułatwią ci pozbycie się rzeczy. Są one następujące:

  • Czy naprawdę tego potrzebuję?
  • Nie używałem go przez ponad pół roku?

Jeśli odpowiedź brzmi nie, to masz już kandydata, który zniknie z Twojego życia.

Nie przywiązuj się do przedmiotów, przynajmniej nie do wszystkich

Rzeczy są wciąż rzeczami . Jesteśmy przywiązani do przedmiotów ze względu na wspomnienia, które nam przynoszą i trzymamy je z mieszaniny uczucia i strachu przed zapomnieniem tego uczucia. Innymi słowy, nie jesteśmy przywiązani do przedmiotu, ale do pamięci .

Wspomnienia nie znikają przez pozbycie się związanego z nimi przedmiotu, ale jeśli nie jesteś jeszcze gotowy na rozdzielenie obu pojęć, możesz zdecydować się na rozwiązanie pośrednie: zrób mu zdjęcie.

Zrób porządek w domu

Bałagan i chaos to naturalni wrogowie minimalizmu. Porządek pomoże Ci prowadzić minimalistyczne życie, a sposób na to jest prostszy niż myślisz. Zacznij od uproszczenia wystroju wewnątrz swojego domu. Im mniej rzeczy, tym łatwiej będzie utrzymać wszystko w porządku i ładu.

Stąd praktykuj tę prostą zasadę: Każdy przedmiot powinien mieć swoje zastosowanie i miejsce w domu. Po użyciu wraca na swoje miejsce.

Pożegnaj się z duplikatami

Trzymamy wszelkiego rodzaju części zamienne i duplikaty “na wszelki wypadek”. W końcu bardzo łatwo jest z nich nie korzystać. Jeśli możesz, oddaj je lub sprzedaj.

Stosowanie zasady one in one out

Skoro jesteś minimalistą z tym, co już masz, to dlaczego nie być minimalistą z tym, co konsumujesz? Przyjęcie minimalizmu pomoże Ci również kontrolować zakupy. Najłatwiej jest to zrobić za pomocą , czyli dobrze znanej rodzicom zasady “one in, one out”.

Zasadniczo, aby jeden przedmiot wszedł, inny musi wyjść. W przypadku dzieci dotyczy to zabawek, a Ty możesz go wykorzystać np. do ubrań lub urządzeń technologicznych.

Właściwie ta zasada to tylko sztuczka. Ważne jest, aby być bardziej ostrożnym z zakupami, aby nie musieć ciągle wyrzucać rzeczy lub ponownie wypełnić tę przestrzeń, którą tak ciężko pracowałeś, aby opróżnić.

Przeanalizuj swoje potrzeby i przeprowadź coroczne sprzątanie

To jest to, co Amerykanie nazywają spring clean, co można przetłumaczyć jako wiosenne porządki. Zasadniczo polega na gruntownym sprzątaniu domu, w tym miejsc, których zwykle nie sprzątasz.

Pierwszy, wraz z wymianą garderoby, to idealny moment, by to zrobić i ponownie ocenić swoje postępy w minimalistycznym życiu.

Finanse minimalistyczne

Minimalizm może zmienić Twoje życie, a także Twoje życie finansowe . Jest to coś, co możemy nazwać minimalizmem finansowym . W ramach 9 porad dotyczących minimalistycznego życia jest już kilka, które pomogą Ci zaoszczędzić, ale można pójść dalej.

Minimalizm finansowy polega na zmianie swojej relacji z pieniędzmi i sposobu ich postrzegania w celu życia w obfitości. Są dwa konkretne narzędzia, które pomogą Ci być minimalistą w finansach i oszczędzać.

Prowadzenie minimalistycznego życia odciągnie cię od konsumpcyjnego świata i pozwoli ci zaoszczędzić więcej pieniędzy, dzięki czemu będziesz mógł prowadzić życie, którego naprawdę pragniesz i osiągnąć wolność finansową.

Podobne tematy

Zostaw komentarz