Przejdź do treści Przejdź do dolnej stopki strony

Jak zachować biel ubrań na dłużej?

Białe ubrania wyglądają efektownie, gdy je nosimy, ale tak jak są kolorem eleganckim, wyrafinowanym i radosnym, jeśli wiemy, jak dobrze je połączyć, tak samo łatwo się brudzą i tracą kolor. Sprawienie, by białe ubrania wyglądały idealnie, nie zawsze jest tak proste, jak po prostu włożenie ich do pralki i tyle. Często kolorowe ubrania wymagają dodatkowej pielęgnacji, aby odzyskać swój pierwotny kolor i pięknie wyglądać. Wyjaśniamy Jak wyczyścić białe ubrania, aby wyglądały idealnie i abyś nie męczył się praniem i płukaniem bez rezultatów.

Zasada nr 1. Nigdy nie mieszaj białych i kolorowych ubrań

Może wydawać Ci się to oczywiste, ale wciąż są osoby, które po włączeniu pralki bezkrytycznie wrzucają ubrania, nie patrząc na to, jakiego są koloru i mieszają kolory. Może być OK, ale są ubrania szczególnie delikatne i łapiące kolory, albo ubrania farbowane na kiepską jakość, które uwalniają barwnik i niszczą całe pranie. Jeśli zestawisz ze sobą oba ubrania, tzn. jedno, które uwalnia barwnik i drugie, którego tkanina zatrzymuje kolor, twoje połączenie będzie fatalne dla twojego białego ubrania. Dlatego nawet jeśli trzeba uruchomić dwie pralki, lepiej zrobić to w ten sposób i oddzielić pranie kolorowe od białego lub jasnego . Uwierz nam, docenisz to.

Zasada numer 2. Pierz zimną wodą

Gorąca woda niszczy ubrania, dlatego od dziś, jeśli zwykłaś prać w gorącej wodzie, zapomnij o tym nawyku i zacznij prać w zimnej wodzie, zarówno w praniu wstępnym, jak i podczas całego procesu. zimna woda do prania ubrań będzie dobra dla wszystkich ubrań, zarówno tych białych, które będą jaśniejsze, jak i kolorowych, bo z obu wyjdą najbardziej intensywne kolory. Jeśli pierzemy w gorącej wodzie, z czasem kolory wyblakną, a tkaniny ulegną zniszczeniu pod wpływem ciepła.

 

Zasada numer 3. Pierz ubrania wewnątrz na zewnątrz

Być może słyszałeś o robieniu tego z dżinsami. Ale sprawdza się nie tylko w przypadku jeansów. Każde ubranie włożone do pralki wewnątrz na zewnątrz będzie się lepiej trzymać. Czyszczenie będzie tak samo skuteczne, ale unikając tego intensywnego pocierania i szorowania, nie uzyskasz tych nieestetycznych małych kulek, których wszyscy tak bardzo nienawidzimy i które psują wygląd każdej odzieży, sprawiając, że wygląda ona jak stara, nawet jeśli minęło zaledwie kilka miesięcy od jej zakupu. Pierz ubrania wewnątrz na zewnątrz a zauważysz różnicę i oszczędności, które poczynisz w swojej szafie, ponieważ przedłużysz życie swoich ulubionych ubrań.

 

Zasada numer 4. Wybielacz nie jest dobry

Pierwszą deską ratunku, gdy chcemy dobrze wyczyścić i usunąć uporczywe plamy lub rozjaśnić białe ubranie, którego nie udało nam się całkowicie wybielić, jest użycie wybielacza. Jednak ta popularna stara sztuczka nie tylko nie spełni swojego zadania, ale przyniesie efekt odwrotny do zamierzonego, ponieważ wybielacz jest bardzo silnym produktem, który uszkadza tkaniny. Wraz z użytkowaniem, ubrania nie tylko nie wybielają się, ale także kończą się żółknięciem. Pożegnaj się z wybielacz do białych ubrań.

 

Zasada nr 5. Nie używaj wybielacza

Z produktami sprzedawanymi w celu wybielenia ubrań jest generalnie tak samo jak z wybielaczem. Chemikalia psują ubrania i powodują ich żółknięcie. Lepiej przerzuć się na naturalne wybielacze.

 

Reguła nr 6. Tak dla sody oczyszczonej

Jeśli jednak mamy problemy z chemicznymi wybielaczami do ubrań, możemy sięgnąć po produkty, które pomogą uzyskać tę tak bardzo pożądaną biel w naszych ubraniach. A najśmieszniejsze jest to, że mamy je bardzo blisko nas, we własnej spiżarni i za bardzo małe pieniądze. Dodatkowo, w przeciwieństwie do chemicznych wybielaczy, te naturalne nie są szkodliwe dla zdrowia . Na przykład soda oczyszczona.

 

Reguła nr 7. Inny nietoksyczny wybielacz: boraks

Jedna lub dwie łyżki boraksu , gdy pralka ma wypłukać ubrania , a zarówno biel, jak i kolory wyjdą bez skazy. Mimo dość narzucającej się nazwy, można go używać bez obaw, ponieważ jest nietoksyczny.

Reguła nr 8. Sok z cytryny

Przygotować sok z dwóch cytryn i dodać odrobinę soli. Wlej tę mieszankę razem ze swoim żelem do prania lub detergentem.

Reguła nr 9. Susz ubrania na słońcu

Suszenie ubrań na powietrzu zachowuje je lepiej niż suszenie w suszarce. Podobnie jak nasze włosy, gdy nadużywamy suszarki, co kończy się wysuszeniem i spaleniem, to samo dzieje się z naszymi ubraniami, gdy poddajemy je działaniu wysokiej temperatury suszarki. Jeśli pranie jest już delikatne, użycie suszarki poddaje ubrania podwójnemu procesowi, który może być dla nich agresywny. Jeśli więc jest słonecznie i możesz powiesić swoje ubrania na zewnątrz , tym lepiej.

 

Pożegnaj plamy z amoniakiem i nadtlenkiem wodoru

Jeśli twoje białe koszule lub swetry mają żółte plamy na kołnierzu, których nie można usunąć, spróbuj namoczyć odzież w mieszaninie jednej szklanki wody utlenionej i amoniaku na litr wody.

 

Plamy potu? Użyj octu

Gdy ślady potu lub dezodorantu pozostają na pachach koszuli, T-shirtu lub sukienki, usuń je, mocząc je przez pół godziny w occie. Po tym czasie upierz ubranie w pralce jak zwykle.

 

Każda tkanina, specjalna pielęgnacja

Mówimy o białym lnie , ale nie wszystkie tkaniny wymagają takiej samej pielęgnacji. Na przykład białą wełnę należy prać z zimną wodą i żelem do delikatnej odzieży . Następnie spłukać dodając do wody do płukania dwie łyżki stołowe nadtlenku wodoru .

Jeśli chcesz wybielić prześcieradła lub obrusy , to moczenie ich w niepasteryzowanym mleku pomoże Ci w osiągnięciu celu. Również, jeśli nadal mają te brzydkie wilgotne plamy , które nie są zdrowe, umyć je z odrobiną amoniaku w wodzie 

Podobne tematy

Zostaw komentarz