Przejdź do treści Przejdź do dolnej stopki strony

Jak Hiszpanie radzą sobie z nadmiarem ubrań?

Wraz z nadejściem ładnej pogody nasze szafy, pełne sezonowych ubrań i dodatków, aż proszą się o detoks. Aby przeanalizować ten moment, w którym pozbywamy się wszystkich tych rzeczy, których już nie potrzebujemy, eBay, globalna platforma kupna i sprzedaży, przedstawia badanie przeprowadzone przez Ipsos, z którego wynika, że jedna trzecia ankietowanych Hiszpanów ma w swoich szafach więcej ubrań niż może w nich nosić.

Ponad połowa kobiet (55%) ma za dużo butów, a 34% mężczyzn twierdzi, że również ma ich za dużo. Najczęściej gromadzonymi elementami garderoby są dżinsy (61% kobiet i 45% mężczyzn), a następnie kurtki i płaszcze (46% kobiet, 32% mężczyzn). W porównaniu z naszymi francuskimi sąsiadami, mają oni najwięcej swetrów i T-shirtów, natomiast Hiszpanie posiadają przedmioty w wielu różnych kategoriach, od odzieży po akcesoria i dodatki.

Nowe pokolenia, nowe trendy konsumenckie

Liczba możliwości, jakie istnieją na rynku, sprawiła, że pojawili się wymagający i bardziej świadomi konsumenci, którym przyszły na świat także nowe technologie. To w dużej mierze zdeterminowało ich zwyczaje konsumenckie. To właśnie millenialsi i kolejne pokolenia stwierdziły, że posiadanie czegoś przez długi czas nie jest już modne. Te nowe profile konsumentów charakteryzują się wizją współpracy i uważają, że przywiązanie do dóbr ma coraz mniejszą wartość. Platformy internetowe takie jak eBay, z 167 milionami aktywnych kupujących na całym świecie, pobudziły i rozwinęły sprzedaż prywatną, ułatwiając z jednej strony pozbycie się tego, co już nie jest używane, a z drugiej strony nabycie tego, czego naprawdę chcemy lub potrzebujemy w danym momencie.

Szafy detoksykacyjne

Wystawienie niechcianych rzeczy na sprzedaż to najlepsza okazja do detoksu szafy. Według danych z badania: to Hiszpanie częściej niż Włosi i Francuzi dokonują detoksu swojej garderoby. 50% Hiszpanów czyści swoje szafy raz lub dwa razy w roku, choć 28% Hiszpanów robi to nawet co dwa lub trzy miesiące, w porównaniu z 12% Francuzów i 20% Włochów. Francuzi najrzadziej sprzątają swoje szafy – robi to tylko jeden na trzech.

Jeśli chodzi o sezonowe porządki i renowację szafy, rządzą kobiety. W rzeczywistości trzech na czterech Hiszpanów, którzy robią porządki w szafie w każdym sezonie, to kobiety, w porównaniu z dwoma na trzech mężczyzn. We Włoszech zadanie to wykonują oboje, a we Francji znów wyraźnie kobiety (dwie na trzy kobiety wobec jednego na dwóch mężczyzn).

Co robimy z ubraniami, których nie potrzebujemy?

Uwalnianie ubrań, które nie są już używane poprzez sprzedaż na platformach internetowych jest skuteczną i praktyczną alternatywą oszczędzania pieniędzy przy jednoczesnej walce z nadmierną konsumpcją, dając przedmiotom drugą szansę i chroniąc środowisko. Sprzedaż mody między osobami prywatnymi ma dziś ogromny potencjał. Według badania Ipsos dla eBay, Francja jest pozycjonowana jako główny ośrodek tego trendu i oczekuje go 17% konsumentów w porównaniu do Hiszpanii (14%) i Włoch (11%). W każdym razie wszystkie trzy kraje wykazują wyraźne zainteresowanie zwiększeniem sprzedaży online w przyszłości i ustanowieniem nowej metody zarabiania dodatkowych pieniędzy, jak twierdzi 55% Włochów i 53% Hiszpanów. Inne opcje również cenione przez Hiszpanów to ponowne użycie, dostosowanie ubrań do nowego sezonu, oddanie ich lub podarowanie.

Według słów Susany Voces, dyrektor generalnej eBay w Hiszpanii: “Coraz więcej Hiszpanów decyduje się na sprzedaż w sieci produktów, których już nie używa, zwłaszcza w okresach wymiany garderoby, aby przedłużyć okres użytkowania tych produktów, a przy okazji uzyskać dodatkowe pieniądze”. Aby zachęcić ten trend, eBay zapewnia sprzedawcom ponad 2,5 miliona aktywnych konsumentów, którzy mogą korzystać z 32 milionów dostępnych produktów, do których mają dostęp w każdej chwili z dowolnego urządzenia”.

Podobne tematy

Zostaw komentarz