Przejdź do treści Przejdź do dolnej stopki strony

Czy da się oszczędzić na weselu?

“To był najszczęśliwszy dzień w moim życiu” Pamiętanie o swoim ślubie to cel każdej pary biorącej ślub. Co trzeba zrobić, aby tak się stało? Pod względem finansowym średnio 30 tys. zł, choć liczba ta może się wahać.

Każdy ślub ma swój własny styl i budżet, a można zaoszczędzić na swoim ślubie znacznie więcej niż myślisz. W takich przypadkach pieniądze i szczęście nie muszą iść w parze.

Cztery podstawowe wskazówki, jak zaoszczędzić na swoim ślubie

Zanim podamy wskazówki, jak urządzić luksusowe wesele w przystępnej cenie, są trzy rzeczy, o których nie należy zapominać:

Nigdy nie należy zadłużać się, aby mieć ślub swoich marzeń . W tym artykule podpowiadamy dlaczego, oprócz tego, że zapłacisz więcej w odsetkach od kredytu.

Myśl długofalowo. Twój ślub to wyjątkowy dzień, ale wydanie 10 000 zł więcej nie uczyni go bardziej wyjątkowym ani nie zapewni, że wszystko pójdzie lepiej.

Ustal priorytety, jasno określ, co jest dla ciebie ważne, a co nie . Zrób to, co robisz ze swoją pensją, zastanów się, co jest dla Ciebie ważniejsze, wydaj na to, a resztę ogranicz. Przykładem mogą być dekoracje stołu lub pokrowce na krzesła, które mogą nie być tak kluczowe jak myślisz lub tak spełnione jak np. bukiet ślubny.

Negocjuj, negocjuj, negocjuj. Wesele to negocjacje, najpierw między parą młodą, a potem ze wszystkimi dostawcami. Wbij sobie do głowy taką myśl: wszystko jest do negocjacji. Dobrym pomysłem jest zebranie się z innymi przyjaciółmi, którzy również biorą ślub w sprawie prezentów, dekoracji lub bukietów… Jeśli będą musieli dać ci dwa cytaty, szanse na uzyskanie rabatu będą większe.

Nie trać z oczu tych czterech elementów, bo to one będą podstawą Twojego budżetu. Wtedy oczywiście na każdej pozycji będziesz mógł zaoszczędzić mniej lub więcej w zależności od swoich priorytetów.

Oszczędzaj na przyjęciu

Koszt ten jest bardzo zróżnicowany w zależności od społeczności, ale jest to zdecydowanie kluczowa pozycja w budżecie weselnym. Przyjęcie zje 58% całego budżetu. Jeśli nie chcesz, aby tak było, te cztery wskazówki pomogą Ci kontrolować ten wydatek.

 • Zmniejszyć listę gości. Znowu chodzi o ustalenie priorytetów, kogo naprawdę chcesz zaprosić, a kogo zapraszasz z zaangażowania.
 • Ograniczenie menu i wyeliminowanie jednego dania . Jeśli nie jesteś pewna po prostu pomyśl o tym jak skończyłaś na ostatnim weselu, prawdopodobnie pełniejszym niż byś chciała.
 • Mieć ślub poza sezonem ślubnym . Dzięki temu będziecie mogli zaoszczędzić na wszystkim, także na przyjęciu, bo ceny będą niższe.
 • Ograniczenie otwartego baru . Zamiast wszelkiego rodzaju drinków, ogranicz to co masz do piwa, wina i jakiegoś trunku, który wiesz, że wszyscy lubią.

Oszczędzaj na sukni ślubnej

To jedna z gwiazd wesela i jedna z rzeczy, którą panna młoda najbardziej się ekscytuje. Tak bardzo, że pochłonie to około 10% budżetu. Jej cena waha się średnio od 2000 do 5000 zł,. ale spokojnie może wzrosnąć do 4000 usd.

Możesz zaoszczędzić pieniądze i wyglądać równie dobrze dzięki tym trzem wskazówkom:

 • Zamów sukienkę u lokalnej krawcowej , która również uszyje ją dla Ciebie na zamówienie, zamiast iść do markowego projektanta.
 • Rent the dress . Istnieją strony internetowe, które pozwalają zrobić to jako lub Jeśli nie jesteś pewien, ile razy jeszcze planujesz nosić sukienkę? Czy to naprawdę jedna z pamiątek, które chcesz zachować fizycznie w miejscu w swoim domu?
 • Kupić w outlecie lub z drugiej ręki. Oszczędności mogą być ogromne, jeśli zdecydujesz się na suknię ślubną z drugiej ręki lub jeśli pójdziesz do outletu i wybierzesz suknię z salonu lub z minionych sezonów.

Oszczędzaj na zaproszeniach i prezentach

6% budżetu pójdzie na zaproszenia i prezenty, czy to wydaje się za dużo? Wykorzystaj te trzy triki, aby zaoszczędzić na tym przedmiocie.

 • Wyślij zaproszenia mailowe do kogo tylko możesz . Możesz być tak samo lub nawet bardziej oryginalny w formacie cyfrowym i jednocześnie zaoszczędzić pieniądze.
 • Wykonaj zaproszenia samodzielnie , co pozwala również na ich znacznie większą personalizację i zakup materiałów w hurtowych ilościach. Silvia na przykład malowała na kartonie małe obrazki dla jednej części rodziny.
 • Kupuj prezenty hurtowo lub zrób je sam . Unikaj klasyki i szukaj oryginalnych prezentów. 

Oszczędzaj na obrączkach

Obrączki stanowią 4% budżetu i w 67% przypadków to pan młody jest za nie odpowiedzialny.

Można na nich zaoszczędzić:

 • Zamawianie złotych obrączek według wagi (wzór jest zwykle najdroższy)
 • Unikanie wielkich marek.

Oszczędność na kwiatach i bukiecie ślubnym

Kolejne 4% budżetu przeznaczamy na kwiaty i sam bukiet ślubny. Najlepszym sposobem, aby zaoszczędzić na kwiatach na swoim ślubie jest pójście na kwiaty sezonowe, które są łatwiej dostępne i tańsze.

Zaoszczędź na miesiącu miodowym

Wiele par nie uwzględnia miesiąca miodowego w swoim budżecie ślubnym, kiedy może on stanowić 10% pieniędzy, które wydajesz na ślub.

Aby zaoszczędzić na podróży poślubnej, możesz wypróbować sztuczkę: zamiast podróżować w niedzielę lub poniedziałek po ślubie, podróżuj w najtańszy dzień tygodnia lub przełóż podróż na daty, w których wybrana przez Ciebie destynacja jest bardziej przystępna cenowo.

Podobne tematy

Zostaw komentarz